Szanowna Przewodnicząca Ursula von der Leyen,
Szanowna Wysoka Przedstawicielka Kaja Kallas,
Szanowna Komisarz Roxana Mînzatu,
Szanowna Komisarz Hadja Lahbib,
Szanowny Komisarz Andrius Kubilius,
W związku z trwającym konfliktem w Ukrainie oraz ogólnoświatowymi wysiłkami na rzecz promowania pokoju i stabilności, jako Posłanka PE, w pełni wspieram działania Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, w odniesieniu do wojny w Ukrainie. Wyrażam pełne poparcie dla konkluzji Rady z 7 marca 2025, jeśli chodzi o zapewnienie roli Ukrainy w negocjacjach pokojowych, pomocy militarnej, zapewnienie trwałego pokoju w Ukrainie czy wreszcie wzmocnienie zdolności obronnych Unii Europejskiej.
Jednakże, chciałabym zwrócić uwagę na dwie fundamentalne kwestie, które są w tych dyskusjach pomijane.
Pierwsza dotyczy kluczowej roli, jaką kobiety mogą odegrać w negocjacjach pokojowych i w odbudowywaniu demokratycznej i europejskiej Ukrainy.
Jak wynika z badań, negocjacje, w których uczestniczą kobiety, prowadzą do trwalszego pokoju.1 Ich udział w procesach pokojowych przyczynia się do bardziej zrównoważonych i długoterminowych rozwiązań, co jest niezwykle istotne w kontekście odbudowy krajów po konflikcie.2 Badania sugerują, że udział kobiet w negocjacjach pokojowych zwiększa prawdopodobieństwo pokoju trwającego przynajmniej dwa lata, o 20%, a pokoju trwającego 15 lat, nawet o 35%.3
Co więcej, odbudowa społeczeństw z udziałem kobiet prowadzi do tworzenia bardziej demokratycznych i równościowych społeczeństw. Zgodnie z badaniami, takie społeczeństwa są nie tylko bardziej stabilne, ale również bezpieczniejsze.4 W tym kontekście, promowanie równości płciowej i włączanie kobiet w procesy decyzyjne jest kluczowe dla osiągnięcia trwałego pokoju i stabilności.
W kontekście negocjacji dotyczących Ukrainy, decyzje są w większości podejmowane przez mężczyzn, bez adekwatnego uwzględnienia perspektywy kobiet. Europa i Ukraina muszą mieć zapewniony udział w negocjacjach, ale równie ważne jest, aby kobiety były włączone w procesy decyzyjne. Nie możemy pozwolić, aby decyzje o przyszłości Ukrainy były podejmowane bez głosu kobiet.
Drugą, ważną częścią negocjacji pokojowych musi być również zapewnienie, że sprawcy zbrodni wojennych, w tym przemocy seksualnej i gwałtów, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
Ukraińskie kobiety i dziewczęta oraz dzieci zasługują na sprawiedliwość oraz odszkodowanie za popełnione wobec nich przestępstwa. Wiemy o licznych przypadkach przemocy seksualnej i gwałtów na Ukrainkach przez rosyjskich żołnierzy. Wiemy o masowych mordach, torturach i serii innych zbrodni na ludności ukraińskiej.5 Zgodnie z szacunkami biura prokuratora generalnego Ukrainy liczba udokumentowanych rosyjskich zbrodni przekroczyła 147 tysięcy.6 A to na pewno nie wszystko.
W związku z powyższym, pragnę wyrazić nadzieję, że z jednej strony Komisja Europejska będzie wspierać inicjatywy, które umożliwiają kobietom pełne uczestnictwo w negocjacjach pokojowych i odbudowie społeczeństwa Ukraińskiego. A z drugiej strony, że Komisja Europejska będzie pamiętać, że nie może być sprawiedliwego pokoju, bez rozliczenia Rosjan za ich zbrodnie na Ukraińskich kobietach i całej ludności Ukraińskiej.
Jest to niezwykle ważne dla osiągnięcia naszych wspólnych celów w zakresie pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa i rozwoju.
Z wyrazami szacunku,
Joanna Scheuring-Wielgus, S&D, Polska
Robert Biedroń, S&D, Polska
Krzysztof Śmiszek, S&D, Polska
Ewa Kopacz, EPP, Polska
Elżbieta Łukacijewska, EPP, Polska
Kamila Gasiuk-Pihowicz, EPP, Polska
Mirosława Nykiel, EPP, Polska
Hilde Vautmans, Renew Europe, Belgia
Aodhán Ó Ríordáin, S&D, Irlandia
Abir Al-Sahlani, Renew Europe, Szwecja
Merja Kyllönen, the Left, Finlandia
Estelle Ceulemans, S&D, Belgia
Chloé Ridel, S&D, Francja
Elisabeth Grossmann, S&D, Austria
Marko Vesligaj, S&D, Chorwacja
Lucia Yar, Renew Europe, Słowacja
Evelyn Regner, S&D, Austria
Marta Temido, S&D, Portugalia
Mélissa Camara, Greens/EFA, Francja
Majdouline Sbaï, Greens/EFA, Francja
Anna Strolenberg, Greens/EFA, Niderlandy
Alice Bah Kuhnke, Greens/EFA, Szwecja
Hanna Gedin, the Left, Szwecja
Jonas Sjöstedt, the Left, Szwecja
Marie Toussaint, Greens/EFA, Francja
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Renew Europe, Niemcy
Li Andersson, the Left, Finlandia
Veronika Cifrova Ostrihonova, Renew Europe, Słowacja
Maria Noichl, S&D, Niemcy
Marit Maij, S&D, Niderlandy
Evin Incir, S&D, Szwecja
Emma Rafowicz, S&D, Francja
Sabrina Repp, S&D, Niemcy
Heléne Fritzon, S&D, Szwecja
Lina Galvez Muñoz, S&D, Hiszpania
Maria Ohisalo, Greens/EFA, Finlandia
Carla Tavares, S&D, Portugalia
Thomas Pellerin-Carlin, S&D, Francja
Vladimir Prebilič, Greens/EFA, Słowenia