Wystawa w Sejmie RP "Świat Sztuki znad Jaru" – malarstwo, rysunek i fotografia artystów z Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem”

Miałam olbrzymią przyjemnośc uczestniczyc 7-02-17 w niezwykłym wernisażu.

Andrzej Lewandowski, Sławek Maruszewski, Krzysztof Paul oraz Tadeusz Głowala to samorodni artyści, którzy zdążyli już zapisać się na kartach polskiej sztuki art brut i outsider art. Dlaczego tak jest i jak wyglądają te dzieła przekonali się wszyscy podczas wernisażu, który odbył się w środę Domu Poselskim w Warszawie. Ekspozycja czynnabyła od 7- 13 lutego 2017 r.  w Domu Poselskim.

Tadeusza Głowali nie trzeba w zasadzie przedstawiać miłośnikom sztuki i mieszkańcom Ziemi Płockiej. To jeden z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych artystów polskiego art brut. W jego twórczości dominują motywy sakralne (kościoły, cerkwie), ale lubi też statki. Znany jest przede wszystkim z przyciągających wzrok, bardzo kolorowych obrazów, od jakiegoś czasu także rzeźbi. "Artysta malarz wielobranżowy" - tak o sobie mówi i taki napis nosi na identyfikatorze przypiętym na piersi (to jego nieodłączny atrybut). Trudno policzyć wszystkie jego prace, ale można przyjąć, że wykonał ich ok. tysiąca. Głowala od ponad 50 lat mieszka w Domu Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie w gm. Bodzanów. Mieszkańcami tej placówki są także urodzony w Wyszogrodzie Andrzej Lewandowski (jego pasją jest fotografia) oraz Krzysztof Paul (malarz i fotografik). Do swojej śmierci w ub.r. mieszkał tu również pochodzący z Płocka Sławek Maruszewski, pasjonat-fotografik.

 Wystawa "Świat Sztuki znad Jaru" w polskim parlamencie, źródło portal: Powiat Płocki

Podziękowania za fotografie ©MarekKonarski