Toruń stawia na przedsiębiorczość?

Toruń stawia na przedsiębiorczość?
Nasi włodarze to jednak mają pomysł na promocję Torunia i rozpoczęcie dyskusji o ważnych sprawach dla kraju. I naprawdę jestem pod wrażeniem, jak prześcigają się w tym Pan Marszałek z Panem Prezydentem.
Powoli opadają emocje po konkursie na dyrektora Teatru im. W. Horzycy. Jak pamiętamy, Pan Marszałek Województwa zlekceważył grono eksperckie, które wyłoniło nie tego zwycięzcę, którego chciał i próbował z politycznego nadania na to miejsce wprowadzić wyznaczoną przez siebie osobę. Wywołało to ogólnopolską debatę o potrzebie zmian ustawowych, których celem jest odpolitycznienie kultury, ale także rozpoczęła się dyskusja o tzw. ustawie teatralnej. Niektóre partie wpisują to sobie nawet w swój program polityczny. Przez kilka miesięcy branża kultury w całym kraju przywoływała Toruń. Nasz miasto stało się więc symbolem zmian ponieważ w środowisku mówi się już: do skandalu toruńskiego i po skandalu toruńskim. Nie możemy ukrywać, że to dzięki Panu Marszałkowi.
Pan Prezydent, zapewne chcąc przebić Pana Marszałka, postawił na przedsiębiorczość. To przecież rozwój przedsiębiorczości zapewnia miejsca pracy, większe wynagrodzenia i podnosi jakość życia. Najpierw postanowił wprowadzić zmiany w dobrze przez siebie ocenianym Biurze Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy. Zamiast Biura będziemy mieć w Toruniu nową, wydzieloną jednostkę miasta – Centrum Wsparcia Biznesu. I wreszcie pojawił się konkurs na dyrektora. Wymogi na dyrektora tej ważnej jednostki to m.in.: 5-letni staż pracy z zakresem obowiązków wykonywanych na stanowisku, o którym mowa w ogłoszeniu, 3-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowniczym związane z zarządzaniem zespołem ludzkim, doświadczenie zawodowe w zakresie: public relations; w poszukiwaniu lub obsłudze inwestorów, pozyskiwaniu pozabudżetowych środków finansowych, w tym unijnych oraz w nawiązywaniu współpracy z instytucjami otoczenia biznesu zajmującymi się promocją gospodarczą kraju lub regionu. Do tego znajomość zagadnień i przepisów związanych z funkcjonowaniem nowej jednostki, w szczególności: znajomość gospodarowania środkami publicznymi, zasad udzielania zamówień, prowadzenia inwestycji, zagospodarowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami oraz procedur administracyjnych. Na lipcowej sesji Rady Miasta dowiedzieliśmy się niespodziewanie, że nowym dyrektorem CWB został Krzysztof Koman. Na sesji zapanowała cisza… - Podjąłem decyzję o zatrudnieniu pana Krzysztofa Komana z uwagi na posiadaną przez niego wiedzę…
Kim jest Krzysztof Koman? W maju 2013 Krzysztof Koman został powołany przez Prezydenta na doradcę ds. wizerunku miasta, wcześniej doradzał Prezydentowi w kampanii wyborczej. Gazeta Pomorska, zapytała wtedy Komana: - Ma pan doświadczenie w budowaniu marki miasta? - Trudno w moim przypadku mówić o dużym doświadczeniu zawodowym, bo mam dopiero 27 lat, odpowiedział Koman.
No więc obecnie dzięki zabiegom Pana Prezydenta zaczyna się debata o rozwoju przedsiębiorczości. Powołanie na stanowisko dyrektorskie osoby, która z przedsiębiorczością wspólnego nic nie ma, zapewne nie spełnia wielu wymogów konkursu, ale za to jest oddanym pracownikiem Pana Prezydenta, to dobry początek na taką dyskusję. Już zaczynają o tym mówić politycy w Warszawie. Znowu o Toruniu może zrobi się głośno. Trzymam kciuki, może dyskusja rozwinie się i zostaną wypracowane rozwiązania, dzięki którym rozwojem przedsiębiorczości zaczną zajmować się fachowcy?
I teraz naprawdę jestem ciekawa, czy CWB spowoduje nowe miejsca pracy, większe wynagrodzenia i podniesie jakość życia na większą skalę niż liczba nowych miejsc pracy i wysokość wynagrodzeń w samej nowej jednostce.